I sin hvite cowboyhatt og dertil matchende dress, trøkka Jørund Vålandsmyr og hans Menigheten til fra første strofe i beste fredagskveldsstil i Arendal kulturhus.

Menigheten, som er Vålandsmyr sitt backingband, består av Jørn Raknes på gitar og vokal, Hans Wagner på bass, Finn Håkon Borgi på trommer, Ole Øvstedal på orgel og gitar og Silje Huleboer på kor. Vålandsmyr og Menigheten er kveldens andre Spelemannsvinner på countryscenen, med munnharpa for beste countryalbum i 2019 stående på peishylla.

Jørund Vålandsmyr & Menigheten (foto: Mona Hauglid)

Jørund Vålandsmyr & Menigheten (foto: Mona Hauglid)

Bandet framførte sine norske tekster fra sitt prisbelønnete album «Til dere som er lykkelige». Om antrekket til frontfiguren var hvitt, var tekstene og musikken av det mer mørkere slaget. Mye lengsler, håp og frustrasjoner her! Uttrykket er helt klart country, men strekte seg til tider langt mot rocken og enda litt lenger bort. Raknes er en magiker med sine strenginstrumenter, og Vålandsmyr viste fram sin sterke stemmeprakt.

Jørund Vålandsmyr & Menigheten (foto: Mona Hauglid)

Jørund Vålandsmyr & Menigheten (foto: Mona Hauglid)

Lydhørt publikum fikk solid valuta for pengene, Jørund Vålandsmyr og Meningheten leverte en sterk konsert!

— Canal Street-hilsen fra Hanne
Foto: Mona Hauglid, se flere på flickr