Musikk, mennesker og magi gjennom tidene!

Historien om Canal Street

Canal Street er en av Norges aller fineste musikkfestivaler og har sine røtter i jazz og blues. Festivalen har blitt arrangert årlig siden 1996. Ett av festivalens kjennetegn er bruken av spesielle arenaer, der særpreg og opplevelse går hånd i hånd med musikalske møter.

Mennesker, musikk, magi

Fyrjazz på lille Torungen fyr, badeblues & plaskejazz i Merdø uthavn, bohemjazz på ferjestedet Kolbjørnsvik og ”Føling på fyllinga” på Heftingsdalen renovasjonsanlegg er noen eksempler på dette.

Sted, kultur og historie

Som en festival som både har jazz og blues som utgangspunkt, gir dette spesielle muligheter til å vise de ulike musikalske uttrykk i spekteret mellom to genre som historisk henger tett sammen.

Ved å ta i bruk de maritime miljøer og de særegne arenaer som Arendal har å by på, ønsker vi å lage en helhetlig opplevelse der sted, kultur og historie danner virkningsfulle rammer rundt musikalske møter mellom artister og publikum.

Canal Streets programstrategi er å tilby det beste av det norske, det nye spennende, men også det tradisjonelle uttrykket innen genrene. Vi har gjennom årene hentet mange artister fra våre skandinaviske naboland, og har fra 2006 også kunnet tilby større, internasjonale artister.

Canal Street scener (tegner: Tore Knutsen)

Noen typiske Canal Street-scener tegnet av Tore Knutsen i 2013 (PDF)

Tidligere CS-lineups

CS 2008

WATERBOYS (UK/IRL) – SOLOMON BURKE (US) – DUMDUM BOYS – JOHN MAYALL & THE BLUESBRAKERS (UK) – LIZZ WRIGHT (US) – YELLOWJACKETS feat. MIKE STERN(US) – NILS PETTER MOLVÆR – DELILLOS’85 – BILL EVANS (US) – MORY KANTÉ (Guinea) – ANE BRUN – SONDRE LERCHE- BERTINE ZETLITZ – TORD GUSTAVSEN – NEIL COWLEY (UK) – BUGGE WESSELTOFT – FARMERS MARKET – OLE PAUS – GRAYSON CAPPS (US) feat. VIDAR BUSK & BLUE MOOD REVUE – MATHIAS EICK QUARTET – ETIENNE MBAPPÉ & SU LU TAKÉ (Kamerun) – HEROES AND ZEROS – HILDE HEFTE & INGER MARIE GUNDERSEN – SUSANNA – JAZZKAMIKAZA (DK) – KRISTIN ASBJØRNSEN – KNUT REIERSRUD & IVER KLEIVE – BENS BELINGA QUARTET (Kamerun) – GRANDE – JUPITER feat. JONAS KULLHAMMAR (SE) – A BOSSA ELETRICA (SE) – ORBO & THE LONGSHOTS – THORBJØRN RISAGER (DK) – FRØYDIS GRORUD KVARTETT – BATAGRAF/KALVØ/BERANEK – THE GOO MEN – ROCK NALLE TRIO (DK) – KRISSY MATTHEWS (UK) – RICH HARPER (US) – FRØY AAGRE & OFFBEAT – OKAVANGO – ILA AUTO – RAMBLING HOBO – RASTEIRA – COMBO CANDOMBE – HILDE MARIE KJERSEM – PAOLO VINACCIA – INDRE TORUNGEN BRASS – MALMØ RIVERSIDE – RANGERS – ARENDAL BLUESBAND – LOCAL ZOO – ARENDAL BIG BAND – BENTLEYMUSIC – CLUTTERBILLIES – HARALD DOSE – DR. BEKKEN – OK POSTEI – BARE BARN BAND – GORO MOE – MAREN SELVAAG KVARTETT – DE TRE SMÅ FISK – SJØRØVERTOKT – LILLEGAARD TRAD BAND – CORNELIS WREESVIJK KABARET

CS 2007

LAURYN HILL (US) – GARY MOORE (UK) – GYPSY KINGS (F) – BO KASPERS ORKESTER (S) – FABULOUS THUNDERBIRDS (US) – OMAR & THE HOWLERS (US) – JOHN SCOFIELD & JOHN MEDESKI (US) – MIKE STERN BAND (US) – KETIL BJØRNSTAD BAND & LILL LINDFORS (S) – CC COWBOYS – SCOTT HENDERSON BLUES BAND (US) – SILJE NERGAARD – JIM STÄRK – MARIA JOAO (P) & JAN GUNNAR HOFF GROUP – REIDAR LARSEN & STORYTELLERS FEAT. ROY ROGERS (US) – ODD BØRRETZEN & LARS MARTIN MYHRE – ULF WAKENIUS GROUP (S) – BJØRN BERGE – SOLVEIG SLETTAHJELL – BEADY BELLE – TOM PRINCIPATO (US) – SEPTETO NACIONAL (CUBA) – KRISTIN ASBJØRNSEN – BJØRNSTAD RYPDAL VINACCIA TRIO – PARISH (NO/S) – ANNE GRETE PREUS – YTRE SULØEN JAZZENSEMBLE – WIBUTEE / ALINE DE LIMA (BRA) – RANDY PAVLOCK & TWENTY FOUR SEVEN (US) – SALVATORE – BODIL NISKA KVARTETT – NEIL COWLEY TRIO (UK) – THORBJÖRN RISAGER (DK) – SUSANNA & THE MAGICAL ORCHESTRA – THE GRAND – CLAUDIA SCOTT – SPOONFUL OF BLUES – HILDE HEFTE KVINTETT – RITA ENGEDALEN & BACKBONE – HANNE HUKKELBERG – SEASICK STEVE (US) – JANNE ERSSON BIG BAND (S) – WOODLEG ODD – GER MARIE BAND FEAT. ULF WAKENIUS (S) – SPEKTRUM (UK) – OSLO STRING SWING ARTILLERIE – ILA AUTO & ELISABETH ANDREASSEN – MAJKEN KVINTETT – HUNTSVILLE – FROGNER TENNISKLUBB & TOMMY KRISTIANSEN – JAZZIN’ BABIES – KEITH AUSTIN (US) – TEXAS TWISTERS – GUNHILD NYBORG – ANNE LANDE & PER HUSBY – FRØY AAGRE & OFFBEAT – GJERSTAD FUNK & FISKARLAG – FUNKTIONEERS – ARENDAL BIG BAND – NEW ORLEANS JAZZ CAB – LILLEGAARD TRAD BAND – RUFF’N READY – FURORE – GREGERTSEN RANNEKLEV VØRLD TUR 07 – BLOW – S.O.U.L. – OK POSTEI – MARIA SKRANES & MARTE EBERSON BAND – TORUNGEN STORBAND – MARIA SOLLI SJÅVÅG – MR. P – ARENDAL BLUESBAND – DJ STERNKLANG – DJ LINEUP – HAROLD LOYD – DJ SOLID – DJ KLEEN – PAUL CHANEL – INSTANCE – DJEDI – SUBWAY – ALEX JANGLE – ASBJØRN E – TWOMASS – EZB – NEMIS

CS 2006

JAMIE CULLUM (UK) – ANGELIQUE KIDJO (BENIN) – BO KASPERS ORKESTER (S) – BIG BANG – TERJE RYPDAL & PAOLO VINACCIA BESTILLINGSVERK – TORD GUSTAVSEN TRIO – SONDRE LERCHE & FACES DOWN QUARTET – REIDAR LARSEN & ROY ROGERS (US) – KETIL BJØRNSTAD & ANNELI DRECKER – YTRE SULØEN JASSENSEMBLE M. TRICIA BOUTTÉ & LIONEL BATISTE (US) – JAN EGGUM – SOFIAN – TORUNN ERIKSEN – ATOMIC – HOT CLUB DE NORVÉGE & STIAN CARSTENSEN – BODIL NISKA KVARTETT – EL CACO – HOPALONG KNUT – INGER MARIE GUNDERSEN – MALENE MORTENSEN & KASPER VILLAUME KVARTETT (DK) – MAIKEN INGVORDSEN TRIO (DK) – BJØRN KLAKEGG TRIO – ARENDAL BIG BAND & HEINE TOTLAND – OSLO STRING SWING ARTILLERIE – GOOD TIME CHARLIE – TOMMY KRISTIANSEN & EIRIK BERGENE BAND – HILDE LOUISE ASBJØRNSEN KVINTETT – TWANG GANG / DOSE VS CHICAGO – ROLF KRISTENSEN KVINTETT – STEINAR GREGERTSEN – MATTHEW FOX (US) – HEGLAND LARSEN PROSJEKT – ESPEN LARSEN & VENNER – CONFUSION
GREGERTSEN & RANNEKLEIV VØRLD TUR 06 – ART DIRECTORS – BLOW – FUNKTIONEERS – RANGERS – CLUTTERBILLIES – TARA – PICIDAE – TYHOLMEN BLUES ARTILLERIE -GEITEKILLINGEN – DRAUMEY – LILLEGAARD TRAD BAND

CS 2005

BUGGE WESSELTOFT – SILJE NERGAARD – BJØRN BERGE – JIM STÄRK – VIDAR BUSK – AMUND MAARUD – SONDRE LERCHE & JULIAN BERNTZEN – DADAFON – JON BALKE & BATAGRAF – SNOWBOY & THE LATIN SECTION (UK) – TERJE RYPDAHL & SUPERSILENT – REIDAR LARSEN & STORYTELLERS – HOT CLUB DE NORVÉGE – KARL SEGLEM BAND – JOE SPINACI & THE BROOKOLINO ORCHESTRA FEAT. MIRIAM AÏDA (S) – KÅRE VIRUD – BEADY BELLE – SUSANNA WALLUMRØD & THE MAGICAL ORCHESTRA – RANDI TYTINGVÅG – CAJUN GUMBO – SKY HIGH (S) – TOMMY & THE RUNAWAY BOYS – HARALD GUNDHUS OKTETT FEAT. EMIL VIKLICHÝ (CZE) – SHINING – RITA ENGEDALEN & BACKBONE – OLAV UNDELAND BAND & OLA KVERNBERG – FRODE GRYTTEN & LETT FERD – ARENDAL BIG BAND – OLE STAVETEIG – GREGERTSEN / RANNEKLEIV VØRLD TUR 05 – LILLEGAARD TRAD BAND & JENS OLAI JUSTVIK – HOOTERS BLUES FEAT. JOHNNY RAWLS (US) – MATTHEW FOX (US) – FRØYDIS GRORUD – BUGGE WESSELTOFT & ESPEN LARSEN PROSJEKT – INGER MARIE GUNDERSEN BAND – PAKUSCH KVINTETT & ERLING WICKLUND – TORUNGEN STORBAND – BOBS MOB & STEINAR GREGERTSEN – MAFIOSO – NEW ORLEANS JAZZ CABARET – ASKER JAZZBAND – HEGLAND / LARSEN / GUNDHUS KVINTETT – FURORE – PETTER NESSET GODBYE – RUFF ‘N’ READY – VINTAGE ECHOES – TARA

CS 2004

NILS PETTER MOLVÆR ”KHMER” – COME SHINE – VIDAR BUSK – SNOWBOY & THE LATIN SECTION (UK) – LL HIP HOP CONSTELLATION (S) – STEINAR ALBRIGTSEN – SOLVEIG SLETTAHJELL & SLOW MOTION QUINTET – SUPERSILENT – AMUND MAARUD – BJØRN BERGE – KÅRE VIRUD & THE LOCAL BAND – DJ PIPPI – SON OF SAM M/ HEINE TOTLAND – CHRISTINA BJORDAL BAND – TORUN ERIKSEN BAND – BÅRD THORSTENSEN – MAJKEN KVINTETT – KOR 90 & DIXIE – FRØYDIS GRORUD – CHRISTIANSAND STRING SWING ENSEMBLE – GOOD TIME CHARLIE – KIM FAIRCHILD – WHISPER NOT – LILLEGAARD TRAD BAND – MIKE AND THE BLUE FAMILY – FOOT PRINTS – SAME OLD BLUES – THE NORWEGIAN JAZZ EXPLORERS M/ ESPEN LARSEN – INSIDEOUT – AMUNDSEN/LARSEN KVARTETT – BOB’S MOB – INGER MARIE GUNDERSEN TRIO – FATTARU – MALEMPA – FAUN – JOSIX – DJ DUST

CS 2003

CANELA (CUBA) – UNNI WILHELMSEN & JAN GUNNAR HOFF TRIO – OLE PAUS – BUSKERUD – YTRE SULØEN JAZZENSEMBLE & TRICIA BOUTTÉ (USA) – NATHALIE NORDNES – TERJE RYPDAL TRIO – DADAFON – KIRSTEN BRÅTEN BERG, ARILD ANDERSEN, PAOLO VINACCIA & JOJE WADENIUS – JAMIE LEWIS (CH) [PURPLEMUSIC] – XAVER FISCHER TRIO (D) – TORD GUSTAVSEN TRIO – KÅRE VIRUD BAND – GLEN GUNNER (UK) [BLOCK 16] – FRANCESCO DIAZ (D) [LUXURY RECORDS] – YONDERBOI (HU) [MOLE LISTENING PEARLS] – RAGGABALDER RIDDIM REBELS [TUNGTVANN] – DJ ULPH [FOLK & RØVERE] – DJ PER MARTINSEN [MENTAL OVERDRIVE] – AMUND MAARUD BAND – A.R.S. (N/D) : AMBJØRNSEN & BO – FRØYDIS GRORUD & TORJUS VIERLI – ANDERS AARUM TRIO – HOT’N SPICY (DK) – FLUNK – AGGIE FROST – SUAVE – VINTERMÅNE – FOU RIRE – DJ MORTEN MOXNES [HEADON] – DJ CHRISTIAN H. ROT [MIDNITE SESSIONS] – DJ OSCAR LIBÆK [BATUCADA] – STEINAR GREGERTSEN – ESPEN LARSEN – NEW ORLEANS JAZZ – CABARET – MALEMPA – DJ INNOVASJONAS – DJ LINEUP [BARBEINT] – DILSA – DJ PISTOLPUMA – DJ GREG LOVEBUTT [LA BELLE SOLE] – AMUNDSEN HEGLAND KVARTETT – INGER MARIE GUNDERSEN KVARTETT – LARSEN / KVAMME KVARTETT – MESSIN’ WITH THE BLUES

CS 2002

SILJE NERGAARD GROUP – JAN ERIK VOLD & KÅRE VIRUD – THE REAL THING – HOT CLUB DE NORVÉGE – DESAFINADO – NORSK UTFLUKT & LARS SAABYE CHRISTENSEN – BJØRN BERGE – HOT ‘ N SPICY (DK/N) – ESPEN LARSEN BESTILLINGSVERK «HOPE» – DJ OLLE ABSTRACT – DJ G – HA – DJ PEER- DJ NIC (FR) – DJ KALASHNIKOV (RUS) – DJ SEBASTIAN – DJ THE LONE DERANGER (UK) – DJ BATUCADA – TANGO SERAPHIN – FRØYDIS GRORUD & TOM LUND – NORTHERN EUROPE JAZZ QUARTET – LOUISIANA WASHBOARD FIVE – SIMON FLEM DEVOLD & TORD GUSTAVSEN – 5:56 – STORYVILLE STORBAND – THIEDENÆS SOFAGRUPPE – KANALTEATERET – EILERT HÆGELAND & ANNE MARIE BJØRNEBOE FLURL – OLDTIMERS – OSS TRI – KNUT HEGLAND BAND – FESTIVITETENS JAZZORKESTER – RIVER – LILLEGAARD TRAD BAND – HEAD OVER HEELS – DRAUMEY – PAKUSCH KVARTETT

CS 2001

KAMERATA (HVITERUSSLAND) – ARENDAL STORBAND: BEATLES +1 – LILLEGAARD TRADBAND – RED HOT FOUR – BESTILLINGSVERKET «CANAL STREET SUITE» AV STEINAR GREGERTSEN OG KIRSTEN BRÅTEN BERG – TERJE DRAGSETH / SIGURD KØHN – MULEN – PORTLAND COMBO RED – DOORIN POINT – MESSIN’ WITH THE BLUES – HOT CLUB DE NORVEGE & OLA KVERNBERG – BIJAZZ – SQUARE ONE – SAME OL’ BLUES – TRIO DE JANEIRO M/VENNER – VIDAR BUSK BLUES X-PERIENCE – SILVER CLOUD LOUNGE – FESTIVITETENS JAZZORKESTER – OSS TRI – MONICA PILAR KVARTETT – 5:56 – NOTODDEN BLUES BAND & TORHILD SIVERTSEN – AMERIKALINJEN – INGER MARIE GUNDERSEN & TOM LUND – ALF CRANNER & KÅRE VIRUD

CS 2000

CAMERATA (MINSK) – HOLUM/ERIKSEN KVINTETT (KØBENHAVN) – ARENDAL STORBAND – KRISTIN BERGLUND BAND – TOMMY HOLT & CAPONE – MEN ONLY & MICHAEL VILLMOW – ANNE GRIMSTAD M/ BARNEPROGRAMMET ” SELJÅSEN” – TRIO DE JANEIRO – MY FAVOURITE STRINGS – LILLEGAARD TRAD BAND – OLDTIMERS – MESSIN’ WITH THE BLUES – SAME OLD BLUES – YTRE SULØEN JASSENSEMBLE & JAN WERNER DANIELSEN

CS 1999

5:56 – JAN ENGERVIK & TOM JACKIE HAUGEN – THE TRIO (PETTER VETTRE TRIO) – BODIL NISKA TRIO – BJØRN BERGE – LILLEGAARD TRAD BAND – YTRE SULØEN JASSENSEMBLE M/MICHAEL WHITE & OLIVIA COOPER – TRIO DE JANEIRO – GREGERTSEN / RANNEKLEIV PROJECT – BJØRN JØRGENSEN & MEN ONLY – STØMER JAZZKVARTETT – ARENDAL STORBAND – TOM LUND / INGER MARIE GUNDERSEN – RUDLENDE (ESPEN RUD SEKSTETT) – TRIO TRE M ARILD NYQUIST, LARS MARTIN MYHRE & SVEIN O. BLINDHEIM