Velkommen til første festivaldag! Og FOR en dag det skal bli, tettpakket med konserter for alle aldre!

Vi har planlagt og booket, rigget og sjauet, og nå står årets konsertarenaer klare for å ta dere i mot, kjære venner av Canal Street! Dagens program er spredt utover ikke mindre enn sju spillesteder, og vi tar hele sentrum i bruk pluss et par steder til!

BarneStreet-parade (foto: Birgit Fostervold)

BarneStreet-parade (foto: Birgit Fostervold)

Kl 11–14: BarneStreet på Kanalplassen – gratis

Aller først ut, hvert eneste år, er BarneStreet og barnas egen street parade. Her er det unge korpsmusikanter og enda yngre perkusjonister som leder an, i et levende paradetog fra Kanalplassen over Pollen, opp langs Havnegaten, forbi Torvet, ned Tollbodgaten/gågata og tilbake til utgangspunktet. Der venter de kule musikerne i Tomas F Band på oss og byr på ekte rock’n’roll til å riste skikkelig løs av!  Yeah! BarneStreet fortsetter med gøye aktiviteter frem til klokka 14 – og husk: det er veldig moro og HELT gratis!

Tomas F Band (foto: Bjørg Fossli)

Tomas F Band (foto: Bjørg Fossli)

Kl 12: Street Parade – gratis

Ikke før har de siste riffa fra rockegjengen tonet ut, så starter den «ekte» Street Paraden fra Torvet. Her leder Dag Jonssen glade brass- og jazzmusikere i ekte New Orleansstil gjennom en løype fra Torvet via gågata og ut på Langbryggen, før de snur og marsjerer til Poppes plass. Underveis er det flere stopp der tilskuerne blir tvunget – ok: får lov..! – til å synge med på klassikere som When the saints og When you’re smiling. Det er bare å putte innpå en halspastill først som sist. Vi elsker livet og røren som gateparaden skaper i bysentrum, vi oppfordrer deg til å komme og oppleve det selv!

Indre Torungen Brass Ensemble (foto: Mona Hauglid)

Indre Torungen Brass Ensemble (foto: Mona Hauglid)

Kl 13: Jazzbrønsj på Poppes plass – gratis

Tradisjonen tro rigger Indre Torungen Brass Ensemble seg til for en times konsert rett etter at Street Paraden kommer frem til Poppes plass. Benk deg gjerne ved en av de omkringliggende uterestaurantene og nyt en sein lunsj til musikk fra den dyktige brassgjengen. Tips: følg med på de humørfylte gutta på bakre rad, der de bytter på å håndtere trommesett og andre perkusjonsinstrumenter.

Vennegjeng på Merdø (foto: Marius Holthe Riis)

Vennegjeng på Merdø (foto: Marius Holthe Riis)

Kl 15.30: Merdøkonserten

I år er øykonserten tilbake på idylliske Merdø. Klokka 15.30 starter den lokale kvartetten Missing a Blonde ballet før Ole Paus går på scenen sånn cirka kvart over fire. Men, for å komme seg til ei øy er man avhengig av båt, og har du ikke det kan vi hjelpe. Vi setter opp egen transport buss+ferge som går fra ytterst på Langbryggen via Rævesand i tidsrommet 13–15. Returen på samme måte, fra Merdø kl 17–19. Transportbillett koster kr 200,– tur/retur og kjøpes på forhånd via TicketCo – den koster det samme uansett hvilke etapper av transporten du benytter deg av. Vær oppmerksom på at det er begrenset med parkeringsmuligheter ved Rævesand. Du kan selvsagt også benytte den vanlige Merdøferga.

Når det gjelder medbragt så må du gjerne ta med ei nisteteie for piknik sammen med gode venner, men pga. skjenkebevilling er medbragt drikke ikke tillatt (heller ikke alkoholfritt, da vi ikke har kapasitet til å kontrollere innholdet). Vi selger drikke på konsertområdet. Noe å sitte på kan du også ta med, men tenk på de rundt deg og unngå høye campingstoler. Skulle det mot formodning regne utover dagen er paraply ikke tillatt – vi anbefaler regnponcho! Aldersgrense 16 år; barn under 12 år kommer gratis inn på konserten i følge med betalende voksen.

Fra kl 17: Hovedscenen på Sam Eydes plass

Nytt av året er at vi utvider Hovedscenen med en dag – og den dagen vier vi til den mest ungdommelige publikumsgjengen! Hele fem artister kan vi by på denne kvelden, to av dem med lokal tilhørighet – fjorårets talentscenevinner Lokander og stjerneskuddet Simen Steinklev. Capow x 2G og Tyr står også på scenen denne kvelden, og vi røper nok ikke for mye når vi hinter om at skjer kule saker når siste artist; Beathoven, kommer på litt over klokka 22!

Aldersgrensen på denne konsertkvelden skiller seg fra resten av festivaluka: ungdom over 14 år kan gå aleine her, uten voksent følge. Vi setter av et eget alkoholfritt område ved Kloa-trappene, og de som er over 18 blir utstyrt med skjenkebånd. Barn og unge under 14 år kommer selvsagt også inn i følge med en voksen, men merk at alle i følget må løse egen billett (ikke som ellers på våre konserter, der de under 12 kommer inn gratis). Billetter kan kjøpes ved innslipp, man får da en QR-kode å scanne som fører til vår billettleverandør TicketCo.

Fra kl 19: Jazzscenen – nå tilbake i Arendal Kulturhus!

I 2015 jammet Anneli Drecker med Wesseltoft, Vinaccia og Shri i kulturhuset (foto: Birgit Fostervold)

I 2015 jammet Anneli Drecker med Wesseltoft, Vinaccia og Shri i kulturhuset (foto: Birgit Fostervold)

Etter flere år med gode og intime konserter på Jazzhotellet er det spennende å returnere Jazzscenen til storstua i Arendal Kulturhus. Der går vi for 50-50 flatt gulv og amfi, der det settes ut kafébord på gulvet foran scenen, mens de som foretrekker å sitte tilbakelent og bare nyte kan sitte i øvre amfi bakerst i salen. Nytt av året er billettypen Jazzpass – det er et eget festivalpass som gir adgang til alle konsertene på Jazzscenen, to hver kveld, hele festivalen. Man får også fri inngang til CS Natt (mer om det nedenfor). Ordinært Festivalpass, Dagspass og enkeltbillett til den aktuelle kvelden er også alternative billetter til jazzen.

I kveld er det først Anneli Drecker og Ketil Bjørnstad i duoformat klokka 19, før det dundrer løs med powertrioen Elephant9 fra klokka 21. Det er fri aldersgrense på jazzscenen, men ungdom under 18 år må løse egen billett og være i følge med en betalende voksen.

Kl 21: Kirkegårdskonserten – Trygve Skaug med band

En av våre mest populære konserter, år etter år, er den som tar plass på den fantastisk vakre Arendal kirkegård ved Høgedal. Vi har lyktes i å finne gode, norske artister som passer perfekt på denne sarte arenaen, og denne gangen er det den populære poeten og musikeren Trygve Skaug vi skal få lytte til. Som tidligere er det slik at vi anbefaler deg som har festival- eller dagspass å kjøpe en plassbillett i tillegg. Plassbillett, hva er det? Jo, av sikkerhetsmessige grunner kan vi kun slippe inn et visst antall på området. De som har enkeltbillett til denne konserten er sikret inngang. De som har festivalpass eller dagspass anbefales å kjøpe en plassbillett i tillegg, den koster kr 25 på ticketco.no. Denne billetten har altså ikke noe med sitteplass å gjøre, men handler rett og slett om å få komme inn. Som på de andre konsertene kommer unge under 12 år gratis inn i følge med betalende voksen, men de MÅ løse plassbillett.

Vi har ikke egen transport til denne konserten. Medbragt drikke er ikke tillatt. Vi setter opp benker til alle, men ta gjerne med en liten pute. Du kan også ta med egen stol, men da må du sette den litt til side for eller bak benkeradene. Vi sitter eller står selvsagt ikke på gravene. Takk for at du viser hensyn, slik at vi kan fortsette å benytte denne vakre arenaen og oppleve de magiske konsertstundene.

Det blir en helt egen stemning etter solnedgang på kirkegårdskonserten (foto: Mona Hauglid)

Det blir en helt egen stemning etter solnedgang på kirkegårdskonserten (foto: Mona Hauglid)

Fra kl 23: CS Natt!

Vi satser stort på å løfte tilbudet vårt på sein kveldstid. Vi ELSKER jo å danse oss inn i sommernatta, og nå håper vi at dere også blir med på det. DJ-ene får boltre seg på mezzaninen i front av kulturhuset, det er helt magisk å danse der oppe på brua over foajeen! Vi testet det i april – du var kanskje der? – og gleder oss til å dele det med flere av dere! Først ut er ringrevene djTubbs og DJ Lineup.

Har du ikke danseskoa på kan du trekke inn i Store Torungen, der leker Husbandet og deres gjester seg med jam. Ofte blir musikerne fra konsertene tidligere på kvelden med, det er uhøytidelig og ganske enkelt fantastisk moro! Husbandet utgjøres av Espen Larsen, Tom Rudi Torjussen, Ole Kelly Kvamme, Arild Nyborg og kapellmester Rasmus Solem.

Jazzlegende Bugge Wesseltoft i tospann med Husbandets Rasmus Solem.

Jazzlegende Bugge Wesseltoft i tospann med Husbandets Rasmus Solem.

Inngang til CS Natt koster 200 kroner, men med festivalpass/ dagspass/ jazzpass, jazz- eller hovedscenebillett fra samme kveld kommer du gratis inn. Aldersgrensen er 20 år, uten unntak. Arendal Kulturhus står for serveringen, de har alle rettigheter.

Canal Street 2023 – velkommen!